IIS Tutorial

Microsoft Internet Information Services Tutorial Part1<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

همانطور که در قبل گفته شد IIS، کامپیوتر شما را به صورت یک Web Server در می آورد. بدین صورت که فایلهای درون یک شاخه را به عنوان Web شخصی شما به نمایش در می آورد. که همواره از آدرس http://localhost قابل دستیابی می باشند. و اما آن شاخه کجاست؟ این به طور پیش فرض در \Inetpub\wwwroot قرار دارد. بنابراین اگر ویندوز شما مثلا در درایو C نصب شده باشد، این شاخه C:\Inetpub\wwwroot خواهد بود. شما می توانید به هر فایلی درون این شاخه با آدرس http://localhost/filename.ext دسترسی داشته باشید. به عنوان مثال فایلی دارید به نام test.htm. چنانچه این فایل را در شاخه ی wwwroot کپی کنید، می توانید در Internet Explorer این عبارت را تایپ کنید: http://localhost/test.htm. و بدین ترتیب یک سایت مجازی شبیه سازی می شود.

چنانچه شما در Home Directory، دایرکتوری های دیگری ایجاد کنید، آنها به وسیله کاراکتر / مشخص می شوند. به عنوان مثال شما در Home یک شاخه به نام Downloads ساخته اید که در آن فایلی به نام List.htm قرار دارد. بدین صورت در Internet Explorer نمایش داده می شود:

http://localhost/downloads/list.htm

هر تعداد دایرکتوری که درون هم ایجاد شده باشد، به همین شیوه مشخص می شوند. و همچنین / به دایرکتوری ریشه یعنی همان wwwroot اشاره می کند.

 

و اما خود IIS کجاست؟ در Control Panel > Administrative Tools، گزینه ی Internet Information Services را انتخاب کنید. همانطور که می بینید IIS باز می شود. در قسمت Websites > Default Website فایلهای wwwroot شما قرار دارند. اگر خواستید این دایرکتوری را تغییر دهید از Default Website، Properties می گیرید و در قسمت Home Directory، همانطور که در شکل زیر نمایش داده شده است، دایرکتوری دلخواه را انتخاب می کنید.

 

 

<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" />

 

گزینه ی Directory Browsing به کاربر این امکان را می دهد که در صورتی که فایل index.htm، default.htm، default.asp و ... در دایرکتوری ای وجود نداشته باشد، لیست فایلهای آن دایرکتوری برای وی به نمایش در آید. همان گونه که می دانید فایلهای index.htm، default.htm و default.asp برای مشخص کردن فایل پیش فرض آن دایرکتوری هستند. یعنی چنانچه کاربر نام یک دایرکتوری از سایت را در Internet Explorer تایپ کند، IIS به طور پیش فرض صفحه ی index.htm را برای طرف مقابل به نمایش در می آورد. چنانچه index.htm وجود نداشته باشد، درصورت فعال بودن Directory Browsing، لیست فایلهای آن دایرکتوری به نمایش در خواهد آمد. و چنانچه Directory Browsing فعال نباشد، طرف مقابل با پیام You are not authorized to view this page(403 Forbidden) مواجه خواهد شد.

در OptionButton ها هم، چنانچه گزینه ی A directory located on this computer فعال باشد، wwwroot از دایرکتوری ای موجود در کامپیوتر شما خوانده خواهد شد.

اگر گزینه ی A share located on another computer فعال باشد، wwwroot از یک Share یک کامپیوتر در شبکه ی شما خوانده خواهد شد و در نهایت اگر گزینه ی A redirection to a URL فعال باشد، سایتی که در URL مشخص شده نمایش داده خواهد شد.

 

/ 1 نظر / 11 بازدید