قسمت اول آموزش ASP

ASP Tutorial<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Part 1

ASP چيست؟

ASP يک تکنولوژي Server Side است و اين گفته بدين معني است که شما يک سري از Script نويسي ها را تحت Server انجام مي دهيد. يعني کدهايي که مي نويسيد، در Server اجرا مي شوند.

نحوه ي عمل ASP بدين صورت است که کدهاي Script، در Server اجرا شده و نتيجه ي اجراي آن براي کاربر به نمايش در مي آيد. يعني شما به عنوان برنامه نويس، تعيين مي کنيد که چه HTML ي براي طرف مقابل به نمايش در آيد. بنابراين يک سايت ASP، يک سايت فعال (ديناميک) است و هميشه محتواي ثابتي ندارد و بسته به اطلاعاتي که کاربر وارد مي کند، صفحه ي خاصي توليد مي شود. کدهاي ASP در فايلهاي با پسوند .asp ذخيره مي شوند.

ویژگی مهمی که ASP دارد این است که کدهای Source آن قابل دیدن نیستند. یعنی با استفاده از View Source در Internet Explorer نمی شود Source آنها را دید. و همین قابلیت، از سوء استفاده ي دیگران از کدی که شما نوشته اید جلوگیری می کند.

 

 

با چه زبان برنامه نويسي بايد ASP را بنويسيم؟

کدهاي ASP را مي توان با زبانهاي VBScript و Javascript نوشت. در حقيقت ASP همان VBScript يا Javascript است که در Server اجرا مي شود.

 

صفحات ASP را کجا بايد بنويسيم؟

صفحات ASP را مي توانيد در هر ويرايشگر متني مانند Notepad بنويسيد. اما محيطي که بسيار براي اين کار کارآمد است، Microsoft Visual InterDev است که در Microsoft Visual Studio 98 وجود دارد. InterDev از لحاظ ظاهري تا حدودي شبيه ويژوال بيسيک است يعني خواص اشياء را در پنجره Properties نمايش مي دهد. همچنين همانند ويژوال بيسيک مي تواند خواص و متدهاي اشياء را با زدن نقطه ليست کند.

 

براي اجرا کردن ASP به چه چيزهاي نيازمنديم؟

براي اين که شما بتوانيد فايلهاي ASP را در کامپيوتر خودتان اجرا کنيد، به يک ASP Server نيازمنديد. ASP Server برنامه ايست که مي تواند کدهاي ASP را اجرا کرده و نتيجه آن را برگرداند. که معمولا IIS(Internet Information Services) است. IIS برنامه ايست که در Server هايي که سيستم عامل آنها ويندوز است، هميشه در حال اجراست و درخواستهاي وب را پاسخ مي دهد. بنابراين اگر شما IIS را روي سيستم خود نصب کنيد، بدين معناست که مي توانيد نقش يک Web Server را بازي کنيد.

براي نصب کردن IIS در Windows 2000 و XP، بايد آن را از CD ويندوز نصب کنيد. بدين صورت که در Control Panel در قسمت Add/Remove Programs، Add/Remove Windows Components را انتخاب مي کنيم و از ليست ظاهر شده، Internet Information Services را تيک مي زنيم و سپس CD ي ويندوز را گذاشته و آن را نصب مي کنيم.

بهترين ويندوز براي برنامه نويسي ASP، Windows XP است. با اين حال مي توان از Windows 98 هم براي ASP استفاده کرد. منتها چون در ويندوز 98 به جاي IIS، Personal Web Server = PWS وجود دارد که آن را بايد از CD ي اصل ويندوز 98 پيدا کنيد. ولي اين کار اصلا توصيه نمي شود چون ويندوز 98 ديگر کاربرد چنداني ندارد.

اگر شما یک سایت که ASP پشتیبانی کند داشته باشید، نیازی به نصب کردن هیچ چیز بر روی کامپیوتر خودتان ندارید. فقط کافی است فایلهای ASP را بر روی ServerUpload کنید و نتیجه ي اجرای آنها را ببینید. ولی بدی آن این است که شما حتما باید Online باشید تا بتوانید نتیجه ي اجرای آنها را ببینید. ولی اگر IIS نصب کرده باشید، دیگر نیازی به Online بودن نیست.

 

/ 1 نظر / 11 بازدید