فرمتهای فایلهای صوتی

فرمتهای فایلهای صوتی<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Sound Files Formats

فایل Wave

فایلهای Wave معمولی ترین فایلهای صوتی هستند. این فایلها از ضبط شدن صداها توسط میکروفن یا Line-In در کارت صدا به وجود می آیند. فایلهای Wave دارای چندین پارامتر ذخیره سازی هستند:

Sample Rate:  این پارامتر، پارامتر اصلی کیفیت فایل صوتی است. که می تواند مقادیر 8 ، 11 ، 12 ، 16 ، 22 ، 24 ، 32 ، 44 و 48 را بر حسب کیلوهرتز قبول کند. که هر چه این مقدار بیشتر باشد، کیفیت صدای ضبط شده بیشتر است. که در نتیجه حجمی که فایل اشغال می کند افزایش می یابد.

8 و 11 و 12 برای ضبط سخنرانی ها و مکالمات تلفنی و … مطلوب است. زیرا در این حالت کیفیت صدا مهم نیست.

16 یک حالت میانه است

22 برای ضبط کردن با کیفیت معمولی – کیفیتی همانند رادیو ی FM است. معمولا این حالت، حالت میانه ای بین اندازه و کیفیت فایل است.

32 کیفیت آن بین رادیو و Audio CD است.

44 بهترین حالت کیفیت صوت است. Audio CD ها همه این کیفیت را دارند. در این حالت، صدا تمام و کمال است و کلیه ی فرکانسهایی که به کارت صدا وارد می شوند، نگه داشته می شوند.

 

این نکته هم اینجا مطرح است که چنانچه شما از کیفیت کمتری برای ضبط صوت استفاده کنید، یک سری از فرکانسها را از دست می دهید. به عنوان مثال اگر موزیکی دارد که در آن Tes Tes (Treble) وجود دارد، اگر آن را با کیفیت کمتر از 32 ضبط کنید، صدای Tes Tes از دست خواهد رفت و به اصطلاح دور ریخته خواهد شد. اگر با 11 ضبط کنید که اصلا هیچ گونه Tes Tes در کار نخواهد بود. برای این جور موزیکها 44 توصیه می شود.

 

پارامتر دیگری که در فایل صوتی مطرح است، Mono  یا Stereo بودن آن است. یک فایل صوتی مونو، دارای یک کانال است. این بدین معنی است که صداهای باند Left و Right با هم هیچ تفاوتی ندارد. اما فایل استریو، دارای کانالهای متفاوت است که صوتهای متفاوتی دارند. بنابراین صداهای باند Left و Right با هم متفاوت است. طبیعی است که حجم فایل Stereo، دوبرابر حجم فایل Mono است. چون باید صداهای جداگانه ای را در دو باند ذخیره کند.

 

و آخرین پارامتر تعداد بیت در هر نمونه (nBitsPerSample) . این پارامتر نیز به نوبه خود در کیفیت صدا تاثیر دارد که مقدار آن می تواند 8 یا 16 باشد. (البته در فرمتهای فایلهای Wave فشرده، این عدد 4 نیز می تواند باشد که فعلا مورد بحث ما نیست)  اگر این پارامتر 8 باشد، کمی خش خش در صوت ضبط خواهد شد. ولی اگر 16 باشد، صدا به طور کاملا واضح و بدون هیچ گونه خش خش و ویز ویز و بامب بامب و تق تق و دومب دومب و قرچ قرچ18.gif18.gif و  ....  ضبط خواهد شد. ولی این موضوع می تواند چندان هم مهم نباشد، چون این صداها بیشتر در اول و آخر آهنگ – جایی که ولوم صدا کم است – پدیدار می شوند. بنابراین بی خیالشون!

 

فرمت صوتی Wave بدین صورت نمایش داده خواهند شد که ابتدا Sample Rate را می نویسند و سپس Bits Per Sample و سپس Mono / Stereo. مثال:

44Khz , 16Bit , Stereo

22Khz , 8Bit , Mono

, …

امیدوارم از این مطلب لذت برده باشید. تا بعد خداحافظ

 

/ 1 نظر / 7 بازدید